روش مطالعه دینی یازدهم

در این مقاله به آموزش روش مطالعه دینی یازدهم می‌پردازیم و به سوالات زیر پاسخ می‌دهیم…

  • چند درصد سوالات دینی در کنکور مربوط به آیات است؟
  • چگونه متن درس‌ها را به خاطر بسپاریم؟
  • چگونه ارتباط متن و آیات را حفظ کنیم؟

درس دینی در کنکور سراسری دارای ضریب 3 است و بعد از ادبیات مهم‌ترین درس عمومی است. این درس تقریبا آسان است و بیشترین میانگین را در دروس عمومی دارد (با میانگین 24%). هم چنین این درس در بین رتبه‌های برتر بسیار محبوب است به طوری که در بین 1000 نفر برتر رشته‌ی تجربی در کنکور 99 بیش از 600 نفر در این درس درصد بیشتر از 80% کسب کردند. 

بودجه‌بندی

روش مطالعه دینی یازدهم

سهم دینی دهم، یازدهم و دوازدهم در کنکور برابر است و از هر پایه 8 یا 9 تست در کنکور طرح می‌شود پس اهمیت آنها با هم برابر است. مباحث دینی در 3 دسته تقسیم می‌شوند:

آیات : که 50% سوالات کنکور را شامل می‌شود.

متن کتاب : که 35% سوالات کنکور از این بخش است.

احادیث و روایات: که 15% را به خود اختصاص می‌دهد.

در ادامه روش مطالعه دینی یازدهم برای کنکور را به صورت قدم به قدم توضیح می‌دهیم.

1.مطالعه آیات

روش مطالعه دینی یازدهم

برای پاسخگویی به اکثر سوالات این بخش لازم است که متن آیات را کامل حفظ باشید، زیرا در صورت سوال یک آیه را به طور ناقص طرح می‌کنند و از شما می‌خواهند که ادامه‌ی آیه را بلد باشید و سپس بر اساس ادامه‌ی آیه، گزینه صحیح را انتخاب کنید.

برای حفظ آیات بهتر است که متن عربی آن را به خاطر بسپاریم تا اینکه بخواهیم ترجمه‌ی فارسی را حفظ کنیم.

بهترین روش برای تسلط بر آیات این است که  علاوه بر تایمی که در برنامه‌ی روزانه برای دینی تعیین می‌کنید، یک تایم کوتاه (15 دقیقه) را به صورت یک روز در میان برای آیات درنظر بگیرید. در این تایم هر بار فقط آیات یک درس کامل را حفظ و مرور کنید و با این کار شما در مدت کوتاهی بر آیات مسلط خواهید شد.

در هر آیه می‌توانید کلمات مهم‌تر را هایلایت کنید و با استفاده از تکنیک‌های رمزگزاری آنها را بخاطر بسپارید.

2. مطالعه متن کتاب

در قدم دوم باید متن کتاب را حفظ کنیم. برای مطالعه‌ی این مبحث بهتر است متن خودِ کتاب درسی را مطالعه کنید و نیازی به درسنامه کتاب‌های کمک‌آموزشی نیست. سعی کنید به همان کیفیتی که برای امتحانات تشریحی در مدرسه دینی را مطالعه می‌کردید در اینجا هم به همان صورت عمل کنید.  

3. تست آموزشی

روش مطالعه دینی یازدهم

حال باید از کتاب‌های تست استفاده کنید و سعی کنید که با تست یادگیری خود را تکمیل کنید. روش تست‌زنی در این مرحله به صورت «آموزشی» است؛ یعنی یک تست را حل می‌کنید و سپس پاسخنامه را مطالعه و تحلیل می‌کنید و سپس سراغ تست بعدی می‌روید.

در حین تست‌زنی، نکات تست‌ها را استخراج کنید و به تدریج در کتاب درسی وارد کنید. نکاتی مانند: ارتباط آیه با متن، روابط علت و معلولی، استنتاج‌ها و ….

برای هر درس حداقل 30 تست حل کنید و نکات آن را در کتاب وارد کنید. بعد از پایان این تست‌ها یک بار دیگر کتاب درسی را با همه‌ی نکات آن مطالعه کنید.

4. مرور

هر درس جدیدی را که مطالعه می‌کنید، درس قبلی را نیز مرور کنید. برای مرور می‌توانید هم از کتاب درسی و هم از تست استفاده کنید. بعد از اینکه درس 6 به پایان رسید دوباره از درس اول شروع به مرور کنید. هم چنین زمانی که درس 12 به پایان رسید در چندین جلسه همه‌ی 12 درس را مرور کنید.

پاسخ به چندین سوال

درسنامه بخونیم؟

مطالب دینی دشوار نیست و مطالعه کتاب درسی و تست‌زنی به تعداد کافی برای یادگیری آنها کفایت می‌کند.

من در دینی ضعیفم. میتونم کلاس برم یا DVD استفاده کنم؟

ضعف شما در دینی ناشی از این است که آن را مطالعه نکرده‌اید وگرنه دینی اصلا دشوار نیست. وقت و زمان شما خیلی بااهمیت است، آن را برای کلاس و DVDهای غیرضروری هدر ندهید.

من دینی سال دهم رو اصلا نخوندم. در سال یازدهم دینی دهم و یازدهم و با هم بخونم؟

نیازی به این کار نیست. همین که دینی یازدهم را مسلط شوید و در آن درصدهای بیشتر از 80% کسب کنید قدم بسیار محکمی برداشته‌اید. دینی دهم را می‌توانید در تابستان و یا حتی سال دوازدهم مطالعه کنید.

چقد در هفته برای دینی وقت بذارم؟

3 جلسه‌ی حداقل 1 ساعته کافی است.

تست زمان‌دار بزنیم؟

سوالات دینی وقت‌گیر نیست. اما اگر به دنبال این هستید که این درس را در تایم‌های کوتاه‎تر پاسخ دهید و از تایم ذخیره‌شده برای سایر دروس استفاده کنید، می‌توانید بعد از مطالعه‌ی هر درس 20 تست را به صورت زمان‌دار و در تایم‌های کوتاه(مثلا 10 دقیقه) پاسخ دهید. 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
میگن که شما کامنت های خوشگل میزاری!x